W dniu 3 czerwca 2023 r. w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego dzieci przebywające
w rodzinnych formach pieczy zastępczej na terenie Powiatu Wadowickiego oraz ich opiekunowie uczestniczyli w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych k/Brennej.

Celem tego wyjazdu było przybliżenie życia naszych przodków, zapoznanie z podstawowymi rodzajami zbóż i ich zastosowaniem, prezentacja maszyn wykorzystywanych dawniej przy uprawie i obróbce ziarna, czyli droga “od ziarenka do bochenka”.

Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję obserwować w jaki sposób z mleka robi się masło i ser, a także sami próbowali ubijać masło w maselnicy. Każda grupa odniosła sukces, udało się i masło, i ser! Na orzeźwienie łyk pysznej maślanki, a chętni mogli skosztować także zdrowej serwatki.

Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się także o sposobach pozyskiwania miodu, poznali ciekawostki
z życia pszczół i wzięli udział w pokazie sprzętu pasiecznego.  A wychodząc, mieli już sporą wiedzę o życiu i zwyczajach pszczół: robotnic, trutni i królowej matki, a także wytwarzaniu i pozyskiwaniu miodu. Pracowity jak pszczółka? Już wiemy dlaczego…

W pomieszczeniu wyglądającym jak mieszkanie dawnej rodziny, wypełnionym szeregiem różnych sprzętów życia codziennego, mogliśmy zobaczyć jak dawniej żyli ludzie i jakich sprzętów używali na co dzień. 

W piwnicach Chlebowej Chaty każde dziecko wypiekało własnoręcznie wykonany podpłomyk, który chętnie konsumowało ze swojskimi dodatkami – z masełkiem, miodem czy smalcem z ziołami. Można było napić się kawy zbożowej z mlekiem.

W stodole obok Chlebowej Chaty dzieci podjęły próby młócenia cepami, mieliły zboża na żarnach, był także czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. Ta forma aktywności sprawiła dzieciom wiele radości!

Na koniec naszej wizyty w Chlebowej Chacie zaserwowano pyszne kiełbaski upieczone na ognisku. Bardzo zadowoleni i z pełnymi brzuchami uczestnicy opuszczali to gościnne miejsce, z żalem żegnając  Chlebową Chatę. Dla niektórych rodzin była to pierwsza całodniowa wspólna wycieczka, która z pewnością zapadnie im w pamięć.

Za możliwość zorganizowania wyjazdu serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu Wadowickiego.

Już po powrocie rodziny zastępcze dzieliły się wrażeniami i odczuciami ze wspólnie spędzonych chwil:

“W imieniu swoim i Kuby serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym we wspaniałą organizację spotkania integracyjnego rodzin zastępczych w Górkach Małych. Dzięki Wam wszystkim na naszych twarzach i buziach naszych pociech pojawił się uśmiech i nadzieja na lepsze jutro. Dziękujemy, że jesteście”.