Dnia 10 października 2022r. (poniedziałek) obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku.

Celem święta jest promowanie informacji z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego i  wsparcie dla osób w kryzysach i chorujących psychicznie.

Korzystając z okazji, zespół OIK Radocza przygotował kilka wskazówek jak wszyscy możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne:

Wystarczająca ilość snu

Optymalna ilość snu dla dorosłego człowieka to 7-9 godzin. Regularne zaniedbania w tym obszarze sprawiają, że układ odpornościowy się osłabia, stajemy się narażeni na choroby somatyczne, ale też psychiczne. Gorzej radzimy sobie ze stresem,  możemy być drażliwi, a to w długotrwałej perspektywie sprzyja uszczerbkom na zdrowiu psychicznym.  

Zdrowe odżywianie to podstawa

Odpowiednio dobrana dieta o adekwatnej wartości kalorycznej sama w sobie stanowi profilaktykę zdrowotną. Zapobiega cukrzycy, nowotworom. Pozwala uniknąć otyłości, która prowadzić może do obniżonego poczucia własnej wartości. Dieta bogata węglowodany złożone podwyższa poziom serotoniny, a witaminy z grupy B wspomagają utrzymanie równowagi psychicznej. Niedobory pewnych grup witamin i minerałów z kolei powodować mogą złe samopoczucie. Zbyt mała ilość  żelaza bądź magnezu w diecie szybko poskutkuje brakiem koncentracji i zmęczeniem.

Unikaj używek

Alkohol i inne środki psychoaktywne dają złudne poczucie ulgi i ucieczki od problemów. Niestety efekt ten jest ulotny i krótkotrwały, a spadek poziomu substancji w organizmie wiąże się z przykrymi dla naszego samopoczucia konsekwencjami. Regularne sięganie po używki to również ryzyko uzależnienia, z którym późniejsza walka okazuje się być długa i trudna.  Zamiast sięgać po kieliszek- spróbuj zredukować napięcie poprzez sport, hobby, czas z bliskimi.

Dbaj o relacje społeczne 

Osoby posiadające dobre kontakty z rodziną i przyjaciółmi lepiej radzą sobie z trudnościami, ponieważ nie czują się w nich osamotnieni. Pielęgnuj bliskie relacje,  dziel z ukochanymi osobami dobre i gorsze momenty. To da Ci poczucie, że zawsze masz wsparcie!

Kiedy zgłosić się po profesjonalną pomoc?

Każdy człowiek miewa gorsze dni. Zdarzają się jednak takie momenty, że wszystkie dotychczasowe sposoby radzenia sobie ze stresem i z napięciem przestają być skuteczne. Poszukaj profesjonalnego wsparcia jeśli:

  • obniżony nastrój utrzymuje się dłuższy czas i złe samopoczucie psychiczne dominuje nad dobrym
  • straciłeś apetyt, chęć do życia, długotrwale utrzymują się trudności z zasypianiem
  • odczuwasz ciągły lęk bądź niepokój
  • dotychczasowe  standardowe obowiązki zaczęły sprawiać Ci trudność

Z jakich form pomocy można skorzystać?

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – może być pomocny jako osoba „pierwszego kontaktu”, która pomoże rozeznać problem i wskazać specjalistów, do których należy udać się z konkretnym problemem.
  • Lekarz psychiatra – lekarz specjalista zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Wdraża leczenie farmakologiczne, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
  • Psycholog –  osoba, do której warto udać się, kiedy znajdujesz się w potrzebie rozmowy             o ważnych dla siebie kwestiach. Mogą to być trudności w relacjach lub w pracy, utrata kogoś lub czegoś.  Psycholog wesprze Cię w poszukiwaniu właściwych rozwiązań dla Twoich problemów, pomoże spojrzeć na nie z innej perspektywy.
  • Psychoterapeuta – specjalista, który poza wykształceniem bazowym ukończył czteroletnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Psychoterapia to jedna z metod leczenia chorób i zaburzeń psychicznych- pozwala uzyskać trwałe zmiany i osiągać założone cele, uczy radzenia sobie z trudnościami, pomaga zrozumieć lepiej siebie i zastąpić dotychczasowe  nieadaptacyjne schematy działania takimi, które będą nam służyć.

Gdzie szukać niepłatnej pomocy na terenie powiatu wadowickiego?

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy

ul. Dworska 9A

34-100 Radocza

kontakt: 33 873 10 01

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie

Ul. J. Dąbrowskiego 19

34-120 Andrychów

kontakt: 33 875 24 46

ZZOZ Wadowice

 ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

kontakt: 33 87 21 200 / 33 87 21 300

Bezpłatne infolinie dla osób w kryzysie

Całodobowa, bezpłatna linia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 70 2222

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 111

Opracował zespół OIK