10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na promowanie i szerzenie profilaktyki dotyczącej zdrowia psychicznego oraz pomocy osobom w kryzysie psychicznym.

Regularne badania i zdrowy tryb życia są coraz bardziej „w modzie”. Osoby zdrowo odżywiające się, uprawiające sport, korzystające z różnych aktywności fizycznych, są często postrzegane w bardzo pozytywny sposób, a co ze zdrowiem psychicznym? Czy o nie dbamy tak samo często i chętnie?

Zdrowie psychiczne jest to stan składający się z trzech komponentów:

  1. Dobra kondycja zdrowotna
  2. Poczucie komfortu psychicznego
  3. Utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych

Wcześniej wspomniana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny, powodując obniżenie poziomu stresu, pobudza wydzielanie się endorfin oraz zwiększa kreatywność, do tego wszystkiego może doprowadzić 30 minutowy spacer.

Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich naszemu otoczeniu jest konieczne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, które wynikają z rozbieżności pomiędzy naszymi potrzebami, a tym czego oczekują od nas inni ludzie.

Niezwykle istotnym elementem zdrowia psychicznego jest dbanie o relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie warto przyjrzeć się osobom w naszym otoczeniu i ograniczenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie wpływają na naszą psychikę.

Oczywiście zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych jest kluczowe do utrzymania równowagi psychicznej. Odpowiednia ilość snu, regularne posiłki, bogate w witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez, które mają wpływ na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Gdzie szukać wsparcia na terenie powiatu wadowickiego?

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy ul. Dworska 9A

34-100 Tomice

kontakt: 33 873 10 01

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie

J. Dąbrowskiego 19

34-120 Andrychów

kontakt: 33 875 24 46

ZZOZ Wadowice (Poradnia Zdrowia Psychicznego)

Karmelicka 5

34-100 Wadowice

kontakt: 33 87 21 200 / 33 87 21 300

Bezpłatne infolinie dla osób w kryzysie:

Całodobowa, bezpłatna linia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Opracował zespół OIK