Od czwartku 24 lutego 2022 roku docierają do nas relacje i zdjęcia obrazujące trudną rzeczywistość naszych sąsiadów. Ludzi, dla których codzienność stała się trudna, a jutro niepewne. Kobiety i dzieci zmuszone są do ucieczki ze swojej ojczyzny, a ich bliscy do walki w obronie kraju. Wiele osób narodowości ukraińskiej mieszkających w Polsce boi się o życie swoje, bliskich, znajomych, boją się o swoją przyszłość. W sytuacji gdy ludzie są w kryzysie, blisko śmierci, zagrożenia życia własnego i bliskich potrzebują naszej obecności, wysłuchania, wsparcia.

Wojna w Ukrainie dotyka osoby narodowości ukraińskiej przebywające w Polsce, ich bliskich i znajomych, a także Polaków, którzy obawiają się o swoją przyszłość.

Wśród naszych sąsiadów, znajomych, współpracowników są osoby, których obecna sytuacja może dotyczyć bezpośrednio. Jeśli znacie kogoś kto został dotknięty przez wojnę w Ukrainie, rozumie język polski w stopniu komunikatywnym i potrzebuje wsparcia psychologicznego kierujcie ich do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy. Wsparcie psychologiczne
w trudnych chwilach jest bardzo istotne, pozwala odzyskać równowagę i względny spokój.

W związku z wojną na Ukrainie Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu wadowickiego.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio
w siedzibie ośrodka w Radoczy przy ul. Dworskiej 9A lub kontaktując się pod  nr. telefonu 33 873 10 01 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 20.00.

Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe, w tym celu ośrodek prosi
o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Aby ośrodek mógł uruchomić wsparcie w języku ukraińskim potrzebujemy do naszego zespołu osób, które znają język ukraiński i mogłyby dołączyć do nas. Osoby chcące dołączyć do nas i nieść wsparcie dla osób ukraińskojęzycznych prosimy o kontakt
z ośrodkiem. Również osoby, które mogłyby się zaangażować w towarzyszenie nam i pomoc tłumacza podczas konsultacji prosimy o kontakt pod nr telefonu 33 873 10 01.

BEZPŁATNE PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB UKRAIŃSKOJĘZYCZNYCH:

  • 669 981 038 – bezpłatny telefon kryzysowy Polskiego Forum Migracyjnego w języku ukraińskim i rosyjskim (telefon działa w poniedziałki od 16 do 20, w środy od 10 do 14 i w piątki od 14 do 18)
  • 800 108 108 – telefon wsparcia Fundacji „Nagle Sami” w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 17.00- 20.00
  • 22 828 50 02- telefon Fundacji Ocalenie (pn.- pt. 9.00- 17.00)
  • 22 566 22 27 – bezpłatny telefon wsparcia Centrum Medycznego Damiana w języku polskim i rosyjskim (wt. 8-13, śr. 17- 20, pt. 8-13)

POMAGAJMY!!!       RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!
                                                                                                                            Opracował:   Zespół OIK