W dniu 22 listopada 2024 r. w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie poświęcone tematowi Dzieciństwa bez przemocy, zorganizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Małopolski Urząd Wojewódzki. Spotkanie z udziałem Wojewody Krzysztofa Jana Klęczara, I Wicewojewody Elżbiety Achinger oraz przedstawicieli Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Policji, Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie miało na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Spotkanie zorganizowano w ramach Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, wspieranej przez instytucje i organizacje, działające na rzecz przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci. Wydarzenie skierowano do przedstawicieli instytucji pomocowych, oświaty oraz służby zdrowia.

Liczby  dotyczące doznawania przemocy przez dzieci przedstawione w raporcie z badania „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę są zatrważające: 79% dzieci
i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66%) i bliskiej osoby dorosłej (32%). 26% młodych osób doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2026 nastolatków w wieku 11-17 lat.

Na terenie Województwa Małopolskiego w 2023 r. wszczęto 5322 procedury „Niebieskiej Karty”, w tym 1869 dla małoletnich, odnotowano 66 przypadków zapewnienia dziecku ochrony (…) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową (art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy). Natomiast w I połowie 2024 r. wszczęto już 3150 procedur „Niebieskie Karty”, w tym 1488 dla małoletnich, i odnotowano 48 przypadków zapewnienia dziecku ochrony (…) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową (tyle samo co w całym 2022 r.).

Nasz powiat podczas wydarzenia reprezentowali: dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Wadowicach Barbara Pindel-Polaszek, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Wadowicach Barbara Warchał, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Anna Dzidek oraz członkowie Gminnych Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej z gmin Powiatu Wadowickiego. Spotkanie było okazją do omówienia nie tylko zagrożeń na jakie narażone są dzieci, ale także działań prewencyjnych i interwencyjnych mających chronić najmłodszych. Nasz udział w spotkaniu był okazją do wyrażenia wspólnego zaangażowania w budowanie bezpiecznego środowiska dla dzieci. Jednostki pomocowe i oświatowe z terenu Powiatu Wadowickiego włączyły się w ogólnopolską kampanię społeczną  „Dzieciństwo bez Przemocy” poprzez organizowanie działań edukacyjnych dla rodziców i dzieci, a w dniu 19 listopada, w dniu finału kampanii,  wiele budynków w Powiecie Wadowickim rozświetliło się na czerwono symbolizując solidarność i sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wadowicach nie tylko w czasie kampanii, ale w stałej ofercie ma prelekcje dotyczące wychowania bez przemocy oraz odpowiedzialnego rodzicielstwa, które mają podnosić kompetencje wychowawcze rodziców, by zapobiegać krzywdzeniu dzieci. Działania te realizowane są pn. „Wywiadówka profilaktyczna – Odpowiedzialne rodzicielstwo” oraz  w formie warsztatów dla rodziców. Działaniami profilaktycznymi Ośrodek obejmuje również dzieci, z którymi
w szkołach przeprowadzane są warsztaty profilaktyczne pn. „Można Inaczej” – program profilaktyczny
z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej oraz program „W drodze ku dorosłości” – program psychoedukacyjny i rozwojowy dla dzieci i młodzieży. Współpracujemy z  przedstawicielami pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, Policji, Sądu  budując wspólnie przestrzeń bezpieczną dla najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Realizujemy programy korekcyjno- edukacyjne
i psychologiczno- terapeutyczne dla osób stosujących przemoc domową oraz prowadzimy grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Pomocą otaczamy całe rodziny uwikłane w przemoc, oferując wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, poradnictwo prawne  oraz tymczasowe schronienie.

Pamiętajmy, że dzieci to nasze największe dobro, za które my dorośli wspólnie odpowiadamy. Budujmy więc wspólnie przestrzeń świadomą i bezpieczną dla naszych najmłodszych. Każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność za tworzenie świata, w którym każdy czuje się ważny i nie doznaje krzywdy,
a szczególnie osoby zależne: dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy. W dobie narastających kryzysów społecznych i psychicznych zjawisko krzywdy i cierpienia stało się przedmiotem szczególnej uwagi i wymaga odpowiedzialnych działań.

opracował: Zespół Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Wadowicach

Leave Comment