Towarzyszenie osobie bliskiej w walce z depresją

Dnia 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Tematu nie należy bagatelizować, ponieważ według najnowszych danych na całym świecie choruje około 350 milionów osób, z czego w Polsce są to aż 4 miliony. Statystycznie możemy przyjąć zatem, że każdy z nas w swoim otoczeniu ma lub miał osobę chorująca na depresję, a być może sam na jakimś etapie życia jej doświadczył.

Wobec powyższych informacji, warto zastanowić się jak skutecznie wspierać i towarzyszyć bliskiej osobie zmagającej się z uznawaną za czwartą najgroźniejszą na świecie oraz będącą główną przyczyną samobójstw chorobą.

Zaproponuj pomoc w codziennych obowiązkach

Osoby chorujące na depresję bardzo często zgłaszają trudność z wykonaniem czynności, które dla otoczenia wydawać mogą się błahe i banalne. Zrobienie prania, czy ugotowanie obiadu wydaje się dla nich niemożliwe do zrealizowania. Oferując swoje wsparcie w realizacji codziennych obowiązków odciążysz bliską osobę i pokażesz jej, że ma przy sobie kogoś, na kim może polegać.

Dowiedz się, z czym mierzy się bliska Ci osoba

Wiele trudności i nieporozumień związanych z towarzyszeniem osobie chorującej na depresję bierze się z braku podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania w tej chorobie. Poczytaj artykuły, posłuchaj audycji czy programów na temat zaburzeń depresyjnych. Internet bogaty jest w treści, które pomogą Ci zrozumieć czego doświadcza Twój bliski.

Zaoferuj wspólne spędzenie czasu w sposób aktywny

Jednym z elementów terapii depresji jest planowanie aktywności przyjemnych dla chorego. Proponując wspólny spacer, wyjście do kina, czy do restauracji nie tylko dbasz  o relację, ale także przyczyniasz się do powrotu do zdrowia osoby, która jest dla Ciebie ważna.

Czego nie robić?

W tym miejscu warto również wspomnieć o rzeczach, których robić nie należy, a które zdarza nam się robić lub mówić, mylnie uważając, że może być to wspierające. Nie umniejszajmy chorobie bliskiej osoby- nie mówmy „weź się w garść”, „ogarnij się”, „inni mają gorzej”. To nie motywuje do działania, a jedynie daje poczucie bycia nierozumianym. Nie stygmatyzujmy również osoby chorej, nie dystansujmy się na wieść o diagnozie, którą uzyskała. To może spotkać każdego z nas.

I na koniec- zadbaj o siebie

Towarzyszenie osobie bliskiej w depresji to niełatwe doświadczenie. Łatwo o zaniedbanie własnych potrzeb, porzucenie swoich pasji i zainteresowań. Pamiętajmy o tym, żeby w tym czasie zatroszczyć się o własne zdrowie i samopoczucie, ponieważ nie będziemy w stanie skutecznie pomagać, jeśli w pierwszej kolejności nie zadbamy o siebie.

Zauważasz objawy depresji u siebie lub bliskiej osoby? Poniżej baza miejsc, w których możesz poszukać pomocy.

 •  Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radoczy
  ul. Dworska 9A
  tel.: 33 873 10 01
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego w Wadowicach
  Zespół Zakładów Zdrowotnych

  Wadowice, ul. Karmelicka 5
  tel.: 33 872 13 67
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego w Andrychowie
  Wojewódzki Szpital Psychiatryczny

  Andrychów, ul. Dąbrowskiego 19
  tel.: 33 875 24 46; 33 875 24 47 wew. 242
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego w Suchej Beskidzkiej
  ul. Handlowa 1 tel. 513 107 285 ; 669 509 216

Telefony:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00
 • ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania – 22 654 40 41
 • Bezpłatny Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
 • Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111

/Opracował Zespół Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy/