Spełnione marzenia w Wieliczce – Gala Finałowa Konkursu Sztuka Osób Niepełnosprawnych

-Nie jesteśmy tacy sami, Wy jesteście lepsi i piękniejsi – zwróciła się do małopolskich Laureatów konkursu Sztuka Osób Niepełnosprawnych Bożena Borys -Szopa – Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. –  Patrząc na prace spostrzegam, że osoby z niepełnosprawnościami mają fantastyczne podejście do życia i świata – dodała.

9 września br. w Kopalni Soli „Wieliczka” Laureaci wojewódzkiego etapu XVII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” odebrali nagrody z rąk Bożeny Borys –Szopy – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urszuli Ruseckiej – Poseł na Sejm, Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Piotra Ćwika – Wojewody Małopolskiego oraz Marty Mordarskiej – Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. Wyróżnienia oraz nagrody specjalne przyznali Ksiądz Jacek Kurzydło – Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, Ksiądz Piotr Adamczyk – Dyrektor Radia RDN, Katarzyna Lubas - Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz  reżyser Monika Meleń – członek komisji konkursowej.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Podróże moich marzeń”. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej odprawionej w Kaplicy św. Kingi. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac, wybranych spośród ponad 200 zgłoszonych w konkursie. Liczni uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć prace nagrodzone przez Komisję Konkursową, której przewodniczyła Poseł Urszula Rusecka. Uroczystą Galę swoimi występami uświetnili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz duet: Arleta Matlęga – podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie oraz wokalista Mirosław Witkowski.

Galę Finałową etapu wojewódzkiego patronatem honorowym objęli:

- Pani Bożena Borys-Szopa – Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

- Pani Poseł Urszula Rusecka – Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

- Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

-  Metropolita Krakowski Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski

Patroni Medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków

Lista Laureatów:

MALARSTWO
Miejsce I
- tytuł NOCNA WYPRAWA”, autor  RYSZARD JURKOWSKI
(ŚDS W OLKUSZU PROWADZONY PRZEZ STOWARZYSZENE PROGRES)

Miejsce II

- tytuł „WAKACYJNA PIRACKA PRZYGODA”, autorzy AGNIESZKA WĄSIK I KINGA MAJ

(WTZ STOWARZYSZENIA DOBREJ NADZIEI W KRAKOWIE)

Miejsce III

- tytuł „PODRÓŻ ŁÓDKĄ”, autor KRZYSZTOF KĄKOL (DPS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE PROWADZONYPRZEZ ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK)

Wyróżnienie specjalne Poseł Urszuli Ruseckiej – Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

 - tytuł „PODRÓŻ NA SKRZYDŁACH PTAKA” autor MATEUSZ SŁONECKI (ŚDS W BIECZU Z FILIĄ W GORLICACH)

Wyróżnienia:

- tytuł „PODRÓŻ WE ŚNIE” autor ŁUKASZ KWIECIEŃ (ŚDS W PAŁECZNICY)

- tytuł „WAKACJE W AUGUSTOWIE”, autor  ANETA GRÓDEK (ŚDS STOWARZYSZENIA „JESTEŚMY…” W NOWYM SĄCZU)

- tytuł  „SPOTKANIE W KSIĘŻYCOWYCH PRZESTWORZACH”, autor AGNIESZKA TRÓJNIAK (ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W OLEŚNICY)

- tytuł  „LETNIA BRYZA”, autor ANDRZEJ RĘBALIS (ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W ŻEGOCINIE)

- tytuł „MOJE WAKACJE NA DZIAŁCE”, autor KATARZYNA GRYZ (WTZ TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI)

GRAFIKA I RYSUNEK
Miejsce I

- tytuł „SPOTKANIE W ZAKOPANEM ZE ŚW. JERZYM”, autor WOJCIECH BACHLEDA ŻOŁNIERCZYK (WTZ PRZY PSONI KOŁO W ZAKOPANEM)

Miejsce II
- tytuł  „SEN O PARYŻU”, autor JAN NOWAK (WTZ PRZY DPS W ŁYSZKOWICACH)

Miejsce III
- tytuł   „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" ALEKSANDRA LUDWIN (WTZ – DOM REHABILITACYJNO OPIEKUŃCZY CARITAS)

Wyróżnienia:
- tytuł  „GDY SPOTKAMY SIĘ W NIEBIE", autor MAGDALENA GURGUL (WTZ „MADA”),
- tytuł „KOLOROWY ŚWIAT PUSTYNI", autor MARTA WEBER (WTZ PRZY STOWARZYSZENIU „DOLINA DUNAJCA”)

TKANINA I APLIKACJA

Miejsce I

- tytuł „UJRZEĆ WSZYSTKIE KOLORY ZIEMI – ZOSTAĆ WŚRÓD APACZÓW”, autorzy EWA SALAK I ANNA DZIERWA (DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W WADOWICACH),

Miejsce II

- tytuł „LOT BALONEM”, autor MELANIA KOSTECKA (ŚDS W TOMASZKOWICACH)

Miejsce III

- tytuł „BYĆ JAK PTAK BO ŚWIAT JEST ZBYT WIELKI ŻEBY PRZEBYWAĆ W JEDNYM MIEJSCU”, autor  HELENA PAJĄK (DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W WADOWICACH)


Wyróżnienie specjalne Księdza Jacka Kurzydło – Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie
- tytuł  „MOJE SPOTKANIE Z OJCEM ŚWIĘTYM W WATYKANIE”, autor  BARBARA BOCHENEK (ŚDS STOWARZYSZENIA JESTEŚMY W NOWYM SĄCZU)


Wyróżnienia:

- tytuł  „KOBIETA Z HISZPANII”, autor JOANNA BAKALARZ (WTZ TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI)

- tytuł  „UKOCHANE GÓRY”, autor GRAŻYNA NOCOŃ (ŚDS W GRUSZOWIE)

- tytuł  „W POSZUKIWANIU WIATRAKÓW”, autor KRZYSZTOF STAŚKO (WTZ PRZY STOWARZYSZENIU „REMEDIUM”)

- tytuł  „ZACHÓD SŁOŃCA”, autor EMIL SKOCZEŃ (WTZ PSONI KOŁO W TARNOWIE)

 

RZEŹBA KAMERALNA I PŁASKORZEŹBA

Miejsce I

- tytuł  „KOSMICZNA PODRÓŻ”, autor MICHAŁ ŻYDEK (WTZ W BRZESKU

Miejsce II oraz wyróżnienie specjalne Księdza Piotra Adamczyka - Dyrektora Radia RDN

- tytuł „W MOICH DŁONIACH CAŁY ŚWIAT”, autor ADRIAN KALETA (WTZ „MADA”)

Miejsce III

- tytuł „MAGICZNA DESKOROLKA”, autorzy JOANNA CUKIER I MIKOŁAJ KĘSKIEWICZ (WTZ PRZY STOWARZYSZENIU DOBREJ NADZIEI)

Wyróżnienia:
- tytuł „ROWEREM DOOKOŁA ŚWIATA”, autorzy RENATA SZUMAL (ŚDS „CHATKA” PSONI W NOWYM TARGU)

- tytuł „ZACHÓD SŁOŃCA NAD BAŁTYKIEM”, autorzy BOŻENA WAŁACH (ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY - L`ARCHE)

FOTOGRAFIA

Miejsce I

- tytuł  „JEDZIEMY NAD MORZE”, autor ADAM SUSKI (ŚDS W TOMASZKOWICACH)

Miejsce II

- tytuł „ALE MEKSYK", autor KATARZYNA PAWLIK (ŚDS STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „GNIAZDO”)


Miejsce III oraz wyróżnienie specjalne Katarzyny Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

- tytuł „WSZĘDZIE JEST DOBRZE, ALE W POLSCE NAJLEPIEJ”, autor WOJCIECH JURKOWSKI (WTZ „MADA”)

Wyróżnienie specjalne reżyser Moniki Meleń – członka Komisji Konkursowej

- tytuł „KAPSUŁA WSPOMNIEŃ”, autor JERZY GRACZ (ŚDS W KRYNICY-ZDROJU)

Wyróżnienia:
- tytuł „LUBIĘ WRACAĆ TAM GDZIE BYŁEM”, autor PIOTR OLENDER (WTZ W ŁYSZKOWICACH)

- tytuł „RADOŚĆ ŻYCIA”, autor BEATA MARCHEL (DPS W STRÓŻACH)